دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82067
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

گاز-آغاجاريبراساس نوشته هاي مورخين، كشور ايران، به ويژه در مناطق غرب و جنوب غرب داراي حوزه هاي مهم نفت و گاز هستند. در گذشته برخي از سفره هاي زيرزميني با فرسايش خاك و يا حركت گسل ها، به دليل عمق كم، در سطح زمين جاري بودند و ايرانيان از نفت و گاز به گونه اي ابتدايي، تصادفي و بدون برنامه ريزي و بيشتر به منظور روشن نگه داشتن آتش معابد و آتشكده ها استفاده مي كردند.
ولي با گذشت زمان و نيز براساس اسناد تاريخي، استفاده از گاز به صورت مصارف عمومي در ايران؛ به دوران سلطنت ناصرالدين شاه بر مي گردد. يعني زماني كه ناصرالدين شاه در سال ۱۸۷۳ ميلادي، به لندن سفر كرده بود، باديدن چراغ هاي گازي روشن در پياده روها علاقه مند به بازديد از كارخانه چراغ شد و پس از بازگشت از سفر دستور احداث و استفاده از چراغ گاز را صادر كرد.
در سال ۱۳۴۴ هـ . ش، اولين بار استفاده از گاز طبيعي خارج از حوزه مناطق نفت خيز، جهت تامين سوخت در كارخانه تازه تاسيس «مجتمع كود شيميايي شيراز»، كه از سوي وزارت صنايع و معادن احداث شده بود، انجام شد و نخستين چاهي كه به گاز رسيد، چاه پازنان واقع در جنوب شرقي آغاجاري بود كه با هدف استخراج نفت، در سال ۱۳۰۵ هـ . ش، حفر شده بود.
كشور ايران با در اختيار داشتن ۱۸ درصد از ذخاير گاز، يعني معادل ۲۶ تريليون متر مكعب، بعد از كشور روسيه رتبه دوم را در جهان به خود اختصاص داده است، همچنيني درخصوص انتقال گاز طبيعي رتبه چهارم جهان را دارا است.
مهم ترين ميادين گازي ايران، ميدان گازي «پارس جنوبي» واقع در عسلويه با برخورداري از ۱۳ تريليون متر مكعب گاز، ميدان گازي «پارس شمالي» در منطقه مندستان در استان بوشهر، ميدان گازي «كردان» در جنوب شيراز، ميدان گازي «شيرين تابناك» در مرز استان هاي فارس، تابناك و هرمزگان، زيره در بوشهر، هما و دي در استان فارس، واقع شده اند.


X